"Теремок" үлгэрээс сэдэвлэсэн үзвэр үйлчилгээ. "Теремок" үлгэрээс сэдэвлэсэн бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын чөлөөт цаг "Теремок" биеийн тамирын чөлөөт цаг

"Теремок" үлгэрээс сэдэвлэсэн хоёрдугаар залуу бүлгийн зугаа цэнгэлийн хураангуй (жүжиг)

Зорилго: хөдөлгөөн, нүүрний хувирлаар сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх; "Теремок" үлгэрийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; Үлгэрт идэвхтэй, илэрхийлэлтэй оролцох, хүүхдийн ярианы хөгжлийг дэмжих, үлгэрийг дуустал нь анхааралтай сонсож, хуйвалдааны хөгжлийг дагаж мөрдөх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: "Теремок" үлгэрийн амьтны малгай; "Теремок", байшин, нугад зориулсан цэцэг, хүнсний ногоо, тоглох цэцгийн дэлбээ.

Хичээлийн явц. Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бүх хүүхдүүд танхимд цугларлаа, би чиний найз, чи бол миний найз, Бид бие биенээ харж, бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

Би чам руу инээмсэглэж, та нар бие биенээ инээмсэглэж, та бид хоёр өдрийн турш сайхан сэтгэлтэй байх болно.

Залуус аа, зочдоо инээмсэглэн мэндчилье.

(нөхөрлөлийн жүжгийн тухай хөгжим).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та аялалд явахыг хүсч байна уу?

Өнөөдөр бид үлгэрт сонирхолтой аялал хийх болно.

Аялахдаа юу ашиглаж болох вэ гэж та бодож байна уу?

(хүүхдийн хариулт: онгоц, хөлөг онгоц, галт тэргэнд, онгоцны хивс дээр).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний аялал үнэхээр гайхалтай, би чамайг "Теремок" үлгэрт урьж байна. Тиймээс бид гайхалтай хивс - онгоцоор аялах болно. Дугуйлан зогсоо - энэ бол онгоц, суудлаа аваад нүдээ аниад, чи бид хоёр нисэх болно (чимээгүй хөгжим рүү). Ингээд чи бид 2 нэг хөндийд буулаа. Бие биенийхээ ард зогсоод аян замдаа гарцгаая. Хүүхдүүд хөлийнхөө хуруун дээр, өсгий дээрээ, өвдгөө өндөрт өргөөд алхаж, гэрт ойртоно. Талбайд цамхаг байдаг - энэ нь намхан биш, өндөр биш юм. Гэнэт жижигхэн хулгана гүйж, зогсоод - хэн, жижигхэн байшинд амьдардаг, хэн, жижиг байшинд амьдардаг гэж хэлдэг. Хэн ч хулганад хариулсангүй, тэр жижигхэн байшинд амьдарч эхлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бяцхан хулгана таныг түүнтэй тоглохыг урьж байнатоглоом "Муур ба хулгана" . Тоглоомыг хэд хэдэн удаа давтаж болно.

Багш хүүхдүүдийг сандал дээр суулгахыг урьж байна. Энэ үед хулгана байшинд ордог.

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.

Жижиг байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Хэн, хэн нам дор газар амьдардаг вэ?

Мэлхий гүйж байв - мэлхий жижигхэн байшинг харав: Тогш - Тогш, хэн жижигхэн байшинд амьдардаг, хэн нь намхан байшинд амьдардаг вэ? - Би жаахан хулгана, ороод ир, бид хамтдаа амьдарна. Бяцхан хулгана, мэлхий хоёр хамт амьдарч эхлэв. Мөн санал болгож байна"Үүнийг зөв байрлуулах" тоглоом. Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдаж, дараа нь хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Алтан самтай кокерууд хажуугаар нь гүйж, тэд харав

Талбайд цамхаг бий,

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.

Жижиг байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Хэн, хэн нам дор газар амьдардаг вэ?

Энэ бол би, бяцхан хулгана, би мэлхий, орж ирээд хамтдаа амьдарцгаая. Бяцхан хулгана, мэлхий, алтан самнаа хорхойнууд хамтдаа амьдарч эхлэв.

Бяцхан туулайнууд хажуугаар нь гүйж байхыг тэд харав

Талбайд цамхаг бий,

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.

Жижиг байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Хэн, хэн нам дор газар амьдардаг вэ?

Энэ бол би, бяцхан хулгана, би мэлхий, орж ирээд хамтдаа амьдарцгаая. Бяцхан хулгана, мэлхий, алтан самнаа хорхой, зугтсан туулай зэрэг хамт амьдарч эхлэв.

Чоно хажуугаар өнгөрч, харав:

Талбайд теремок, теремок байна,

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.

Жижиг байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Хэн, хэн нам дор газар амьдардаг вэ?

Энэ бол би, бяцхан хулгана, энэ бол би, мэлхий, энэ бол бид, алтан самнаа, бид, зугтсан туулайнууд, орж ирээд бид хамтдаа амьдарна. Бяцхан хулгана, мэлхий, алтан самнаа хорхой, оргосон туулай, саарал чоно хамтдаа амьдарч эхлэв.Биеийн тамирын хичээл "Буга том байшинтай"

Бяцхан үнэг эгч хажуугаар өнгөрч, харав:

Талбайд теремок, теремок байна,

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.

Жижиг байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Хэн, хэн нам дор газар амьдардаг вэ?

Энэ бол би, бяцхан хулгана, энэ бол би, мэлхий, энэ бол бид, алтан самнасан азарган тахиа, энэ бол бид, оргосон туулай, би, саарал чоно, орж ирээрэй, хамтдаа амьдарцгаая. Бяцхан хулгана, мэлхий, алтан самнаа хорхой, бяцхан гүйгчид, саарал чоно, бяцхан үнэг хамтдаа амьдарч эхлэв. Тэгээд амьтад тоглохоор шийдэвтоглоом "Цэцэг цуглуул" " Тоглоомын дараа хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Баавгай хажуугаар өнгөрч, харав:

Талбайд теремок, теремок байна,

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш.

Жижиг байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Хэн, хэн нам дор газар амьдардаг вэ?

Энэ бол би бяцхан хулгана, би мэлхийн мэлхий, энэ бол алтан самнасан азарган тахиа, бид оргосон туулайнууд, би саарал чоно, би бяцхан үнэг - дүү минь, орж ир, хамтдаа амьдарцгаая. Гэвч цамхаг нь баавгайд хэтэрхий жижиг тул амьтад шинэ цамхаг барихаар шийджээ.

Бяцхан хулгана, мэлхий, алтан самнасан азарган тахал, оргосон туулай, саарал чоно, бяцхан үнэг эгч, баавгай зэрэг амьтад том харш барьж, бүгд хамтдаа амьдарч эхлэв. . Өвөлдөө бэлтгэсэн.Тоглоом "Хүнсний ногоо цуглуул" Тэд амьдарч, амьдарч, зочдыг хүлээж эхлэв. Тэд цамхгийг тойрон бүжиглэж, хүүхдүүд хөгжим тоглодогТэд "Бидэнд зочид ирлээ" дуун дээр дугуйлан бүжиглэдэг. . Тэд бөхийдөг.

2 дахь спортын чөлөөт цагийн хувилбар залуу бүлэг"Теремок"

Зорилтот:

Хүүхдэд зориулсан соёл, чөлөөт цагаа өнгөрөөх үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг хангах чөлөөт цаг, сэтгэл санааны сайн сайхан байдал. Хамтарсан материалыг нэгтгэх, нэгтгэх зорилгоор зугаа цэнгэл зохион байгуул. Хүүхдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, спортын зугаа цэнгэлд оролцох хүслийг бий болгох.

Явц:

(хүүхдүүд хөгжмөөр танхимд ордог"Үлгэрт зочлох") .

Багш:

Залуус аа, одоо бид ер бусын байшин барьсан цамхаг болох үлгэр рүү явна.

(хүүхдүүд ар араасаа жагсаж, байшин руу явах замаар алхдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Талбайд теремок, теремок байна,

Тэр намхан биш, өндөр биш, өндөр биш,

(Тэд байшин руу дөхөж очоод харна. Байшин нь зөөлөн, том барилгын материалаар баригдсан)

Энд, хээр, талбайн дундуур хулгана гүйж байна ...

Тэр хаалганы өмнө зогсоод тогшив:(хулганы тоглоом)

Бяцхан харш руу хулгана орж ирээд харав– үр тариа шалан дээр тарсан байна(шар, ногоон бөмбөг) Тэгээд хулгана уутанд үр тариа цуглуулахаар шийджээ(хүүхдэд туслахыг санал болгодог).

Багш:

1 даалгавар:

Бөмбөгийг танхимд тарааж, хүүхдүүд сагсанд бөмбөг авч, цуглуулах ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мэлхий мэлхий харш руу давхиж ирээд асуув:

Би, бяцхан хулгана! Харин чи хэн бэ?

Тэгээд би мэлхий мэлхий.

Надтай хамт амьдар! Мэлхий цамхаг руу үсрэв. Тэр хоёр хамтдаа амьдарч эхэлсэн.

Багш:

Даалгавар 2:

Залуус аа, мэлхий шумуул, дунд зэрэгт үнэхээр дуртай. Алив тоглоцгооё. Тоглоомын дасгал"Мэлхий ба шумуул"

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр бөхийж, багш хүүхдүүдийн толгойн дээр шүхэр байрлуулж, уядаг."шумуул" . Хүүхдүүд үсрэхийг оролдож, сууж буй байрлалаас шумуул руу хүрдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зугтсан туулай, саарал торх хоёр гүйж байна. Тэд зогсоод асуув:

Терем-теремок! Харшид хэн амьдардаг вэ?

Би, бяцхан хулгана!

Би, мэлхий!

Харин чи хэн бэ?

Би бол зугтсан туулай.

Би бол дээд - саарал торх.

Бидэнтэй хамт амьдраад ир! Туулай цамхаг руу үсэрч байна! Чоно туулайн араас үсэрдэг. Тэд дөрөвт амьдарч эхлэв.

Багш:

Даалгавар 3:

Залуус аа, чоно бидэнтэй гадаа тоглоом тоглохыг хүсч байна."Туулай ба чоно"

(Тоглоом тоглоно. Чонын дүрийг багш, тоглоомыг багш удирдана)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хажуугаар нь бяцхан үнэг эгч алхаж байна. Тэр цонх тогшоод асуув:

Терем-теремок! Харшид хэн амьдардаг вэ?

Би, бяцхан хулгана.

Би, мэлхий.

Би бол зугтсан туулай.

Би, дээд, саарал торх!

Харин чи хэн бэ?

Тэгээд би үнэгний эгч.

Бидэнтэй хамт амьдраад ир! Үнэг харш руу авирав. Тэд хамтдаа амьдарч эхлэв.

Багш:

Даалгавар 4:

Залуус аа, зальтай үнэг ч бидэнтэй тоглохыг хүсч байна.

Гадаа тоглоом тоглодог:"Үнэг ба тахиа",

(Хүүхдүүд дохиогоор олс дээр зогсож байна:"Бүгд зугаалахаар явлаа", хүүхдүүд тахиа мэт дүр эсгэж алхаж, тойрон алхаж, тариа шаналах, шаналах. Дохиотой"FOX!" Тэд дахин олс дээр зогсоход үнэг тэднийг барихыг оролдов. Үнэгний дүрд багш тоглодог. Тоглоомыг багш удирддаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэнэт хажуугаар нь хөлт баавгай өнгөрөв. Баавгай цамхагийг хараад дууг сонсоод зогсоод уушгиныхаа дээд талд архирав:

Терем-теремок! Харшид хэн амьдардаг вэ?

Би, бяцхан хулгана.

Би, мэлхий.

Би бол зугтсан туулай.

Би, үнэгний эгч.

Би, дээд саарал торх.

Харин чи хэн бэ?

Тэгээд би болхи баавгай.

Бидэнтэй хамт амьдраад ир!

Баавгай цамхаг руу авирч, түүнийг эвдэв.

(багш нь цамхагийг эвддэг)

Амьтад дахин харш барьж эхэлсэн бөгөөд залуусыг тусламж дууджээ!

(хүүхдүүд багш, багшийн хамт шинэ цамхаг барьж байна.)

(хөгжим тоглож байна "Үлгэрт зочлох"

Багш:

Тиймээс бид шинэ жижиг байшин барьсан. Амьтад одоо тэнд амьдарцгаая, гэхдээ бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ!

(хүүхдүүд биеийн тамирын заалнаас ар араасаа зам дагуу гардаг)

Тоглоом - буухиа уралдаан "Цамхаг барих"

Танхимын нэг талд 3 цагираг, нөгөө талд 3 баганад тоглогчид байдаг, хүүхдүүд гартаа шоо, тоосго байдаг. Хүүхдүүд ээлжлэн цагираг руу гүйж, байшин барьдаг - цамхаг.

Тэргүүлж байна - Бяцхан байшингууд сайхан болсон. Тэд шинэ жижигхэн байшинд найрсаг, хөгжилтэй амьдардаг байв.

Баавгай - Би бас удаан хугацааны турш гайхалтай бүжигчин байсан!

Тэргүүлж байна - Алив Мишенка, бүжиглэ.

Хүүхдүүд харцгаая!(баавгай эвгүй бүжиглэдэг)

Хөөх Мишка - сайн байна! Түүнтэй хамт бүжиглэ, залуусаа!

Ямар хөгжилтэй бүжиг вэ

Энэ нь манай хашаанд болж байна!

Хэн ч зогсохгүй

Бүгд бидэнтэй бүжиглэдэг.

Бүгд хөлөө дэвсэж байна

Бүгд алгаа таших!

Энд хөгжилтэй зүйлс байна -

Бүхэл бүтэн гудамж бүжиглэж эхлэв!

Тэргүүлж байна -Бидэнтэй тоглож, бүжиглэсэн бяцхан амьтаддаа баярлалаа.Бид бүх үлгэрийн баатрууд, хүүхдүүдэд ханддаг.


"СПОРТ ТЕРЕМОК" спортын зугаа цэнгэл
Бэлтгэл бүлэгт.
MBDOU d/s No 130 багш: Зыкова Ольга Вячеславовна.
Зорилго: үлгэрээр дамжуулан биеийн тамирын сонирхлыг бий болгох, үндсэн хөдөлгөөнийг нэгтгэх, хүүхдүүдэд баяр баясгалан өгөх.
Урьдчилсан бэлтгэл. Үлгэрийг тайзнаа тавихын тулд эрвээхэйний далавч, хулгана цаасан малгай, мэлхий, бөжин, үнэг, чоно, баавгайн сарвууны бээлий зэрэг хувцасны элементүүд хэрэгтэй болно. Харшийг өөрөө зохих ёсоор чимэглэсэн сандал дээр зааж өгч болно. Том хүүхэд аварга баавгайн дүрд тоглож чадна.
Үйл явдлын явц
Эрвээхэй (дотогш гүйж, далавчаа дэвсэж, дараа нь зогсоод цамхагийг шалгана).
Талбайд цамхаг бий,
Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш
Тогших, жижигхэн байшинд хэн амьдардаг вэ?
Тогших, нам дор газар хэн амьдардаг вэ?
Хэн ч надад хариулдаггүй. Тэгэхээр энэ нь хоосон харш юм. Би үүнд амьдрах болно. Дэлхий дээр амьдрах ямар сайхан бэ! Хүүхдүүд ээ, та надтай санал нийлж байна уу?
Хүүхдүүд (найрал дуугаар). "Тиймээ!"
Эрвээхэй. Тэгээд надтай бүжиглэ!
Хүүхдүүд эрвээхэйтэй бүжиглэж, танхимын голд гарч, эсвэл суудлаасаа босохгүйгээр гараараа бүжгийн хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь эрвээхэй цамхаг руу гүйж очоод ард нь сууна.
Мэлхий гарч ирнэ.
Мэлхий.
Өө! Талбайд цамхаг бий!
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.
Би хаалгыг нь тогшино.


Харин чи хэн бэ?
Мэлхий.
Би мэлхий, ногоон гэдэстэй.
Би чамтай жижигхэн байшинд амьдарч болох уу?
Эрвээхэй. За, ор. Хоёр нь илүү хөгжилтэй. Чи юу хийж чадах вэ?
Мэлхий. Юу гэх мэт? Би алдартай харайгч. Одоо бид хүүхдүүдтэй хэд хэдэн өөр үсрэлт хийх болно.
мэлхийн үзүүлбэр янз бүрийн төрөлүсрэх - хоёр хөл дээр, нэг хөл дээр, танхимын эргэн тойронд хөдөлгөөнөөр үсрэх. Хүүхдүүд ба Эрвээхэй давтана. Үүний дараа мэлхий, эрвээхэй хоёр цамхагийн ард сууна. Хулгана гарч ирнэ.
Хулгана.
Өө! Талбайд цамхаг бий!
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.
Би хаалгыг нь тогшино.
Тогших, жижигхэн байшинд хэн амьдардаг вэ?
Тогших, нам дор газар хэн амьдардаг вэ?
Эрвээхэй. Би эрвээхэй, би хоёр шаахай өмссөн.
Мэлхий. Би бол мэлхий, ногоон гэдэс. Харин чи хэн бэ?
Хулгана. Би Бяцхан хулгана, хоёр торгон чихтэй. Би чамтай жижигхэн байшинд амьдарч болох уу?
Эрвээхэй. За, ор.
Мэлхий. Гурав нь илүү хөгжилтэй.
Эрвээхэй. Бяцхан хулгана чи юу хийж чадах вэ?
Хулгана. Жижигхэн алхмаар гүйж, сүүлээ сэгсрэх нь хөгжилтэй.
Хулгана хөдөлгөөнийг харуулдаг - хөлийн хагас хуруугаараа танхимыг тойрон гүйж, "сүүлээ" даллаж байна. Хүүхдүүд, Эрвээхэй, Мэлхий хоёр түүний үйлдлийг давтана. Үүний дараа эрвээхэй, мэлхий, хулгана цамхагийн ард нуугдана. Бүүжин гарч ирнэ.
Бөжин.
Талбайд цамхаг бий!
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.
Би хаалгыг нь тогшино.
Тогших, жижигхэн байшинд хэн амьдардаг вэ?
Тогших, нам дор газар хэн амьдардаг вэ?
Эрвээхэй. Би эрвээхэй, би хоёр шаахай өмссөн.

Харин чи хэн бэ?
Бөжин. Би бол гүйгч туулай. Би чамтай жижигхэн байшинд амьдарч болох уу?
Эрвээхэй. Чадах.
Мэлхий. Ороорой.
Хулгана. Дөрөв нь илүү хөгжилтэй байдаг.

Бөжин. Тэр сарвуугаараа угааж, өөрийгөө арчиж, самаар мааждаг.
Бөжин сарвуугаараа хэрхэн угааж, дараа нь өөрийгөө арчиж, үсээ самнаж байгааг харуулдаг. Хүүхдүүд болон бусад амьтад түүний үйлдлийг давтдаг. Дараа нь бүгд цамхагийн ард нуугдана. Лиза гарч ирэв.
Үнэг.
Ямар хөөрхөн юм бэ! Цамхаг бол гайхалтай!
Талбайд цамхаг бий!
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.
Би хаалгыг нь тогшино.
Тогших, жижигхэн байшинд хэн амьдардаг вэ?
Тогших, нам дор газар хэн амьдардаг вэ?
Эрвээхэй. Би эрвээхэй, би хоёр шаахай өмссөн.
Мэлхий. Би мэлхий, ногоон гэдэстэй.
Хулгана. Би бол Бяцхан хулгана, хоёр торгон чих.


Бөжин. Энэ өндөгтэй ямар холбоотой вэ?
Үнэг. Энэ бол миний хошин шогийн мэдрэмж юм. Би инээх гэж үүнийг хийж байна!
Ингээд л (хоолоор). Ха ха ха!
Үнэг. Би чамтай хамт жижигхэн байшинд амьдарч, та нарыг бүгдийг нь инээлгэж чадах уу?
Эрвээхэй. Чадах.
Мэлхий. Ороорой.
Хулгана. Тав нь илүү хөгжилтэй байдаг.
Бөжин. Ийм хөгжилтэй бяцхан үнэгтэй ч гэсэн!
Эрвээхэй. Чи юу хийж чадах вэ?
Үнэг. Би өвсөн дээр тавхайгаа чимээгүйхэн тавиад болгоомжтой алхахаа мэднэ. Миний тухай энэ дууг сонсоорой. Би бүх хүүхдүүдийг надад туслахыг хүсч байна - тэд түүнийг сарвуугаараа дүрсэлдэг.
Хүүхдүүд үнэгний сарвууг дуурайдаг - гараа цээжний түвшинд, гараа доошлуулж, гараараа ээлжлэн хөдөлгөөн хийж, үнэгний алхааг дуурайдаг.
Үнэг орос бичвэрийг уншиж байна ардын хүүхдийн шүлэг"Үнэгний алхсан зам" нь хийх ёстой үйлдлүүдийг харуулсан. Хүүхдүүд түүний хөдөлгөөнийг давтана.
Текст
Яг л үнэг өвсөн дундуур алхаж байсан шиг
Би ховилоос цагаан толгойг олсон,
Тэр модны хожуул дээр суув
Тэгээд би өдөржин уншдаг.
Хөдөлгөөн
Хүүхдүүд газар дээр нь алхам хийдэг,
Үүний зэрэгцээ таны урд байгаа газруудыг "давхарлан"
Гар, сарвуу.
Хүүхдүүд суудалдаа сууна
Тэд гараараа дүрсэлдэг
Номоо хийгээд үзээрэй.
Чоно гарч ирнэ.
Чоно.
Rrrr! Талбайд цамхаг бий!
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.
Би хаалгыг нь тогшино.
Тогших, жижигхэн байшинд хэн амьдардаг вэ?
Тогших, нам дор газар хэн амьдардаг вэ?
Эрвээхэй. Би эрвээхэй, би хоёр шаахай өмссөн.
Мэлхий. Би мэлхий, ногоон гэдэстэй.
Хулгана. Би бол Бяцхан хулгана, хоёр торгон чих.
Бөжин. Би бол гүйгч туулай. Харин чи хэн бэ?
Үнэг. Би үнэгний эгч, өнөөдөр өглөө өндөглөсөн.
Чоно. Та бүгд энд ямар ер бусын, онцгой юм бэ! Би уйтгартай байдлаасаа үнэхээр ичиж байна.
Үнэг. Харин чи хэн бэ?
Чоно. Би чоно, шүдээ дар. Би чамтай жижигхэн байшинд амьдарч болох уу?
Эрвээхэй. Чадах.
Мэлхий. Ороорой.
Хулгана. Оршин суугчид олон байх тусмаа хөгжилтэй байдаг.
Чоно. За, баярлалаа! Дулаан, хамгаалагдсан! Хүйтнээс аврагдсан!
Бүгдээрээ (найрал дуугаар дуулна). Терем-терем-теремок, түгжээд бай.
Аварга баавгай гарч ирэв.
Баавгай (басс).
ТУХАЙ! талбай дээр цамхаг байна!
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.
Би хаалгыг нь тогшино.
Тогших, жижигхэн байшинд хэн амьдардаг вэ?
Тогших, нам дор газар хэн амьдардаг вэ?
Эрвээхэй. Би эрвээхэй, би хоёр шаахай өмссөн.
Мэлхий. Би мэлхий, ногоон гэдэстэй.
Хулгана. Би бол Бяцхан хулгана, хоёр торгон чих.
Бөжин. Би бол гүйгч туулай. Харин чи хэн бэ?
Үнэг. Би үнэгний эгч, өнөөдөр өглөө өндөглөсөн.
Чоно. Би чоно, шүдээ дар. Харин чи хэн бэ?
Баавгай. Би бол хөлт баавгай, хүнд сарвуу. Би чамтай жижигхэн байшинд амьдарч болох уу?
Эрвээхэй. Чи юу вэ, чи юу вэ! Цамхаг нь жижиг.
Мэлхий. Мөн та маш том юм.
Хулгана. Бас хүнд.
Бөжин. Та цамхагийг эвдэх болно.
Үнэг. Тэгээд цамхаг нурах болно.
Чоно. Чи, Баавгай, манай жижигхэн харшид орохыг хориглоно!
Ингээд л (хоолоор). Бид аварга баавгайг хөрш болгон авахгүй! Биднийг уучлаарай, Баавгай.
Баавгай (цамхаг руу авирч).
Ямар нэгэн байдлаар би хаа нэгтээ суугаад бөмбөг болж бөхийх болно.
Ингээд л боллоо (айсан). Тэр биднийг сонсохыг ч хүсэхгүй байна, энэ хүүр харшид орж байна! (Цамхаг нурж байна).
Ингээд л (хоолоор). Зугт, амьтад, цамхаг нурж байна!
Баавгай. Миний буруу, уучлаарай!
Өөрийгөө бүү хөө!
Бид бүгд дараалан жагсана
Шинэ цамхаг барьцгаая!
Эрвээхэй. Хүүхдүүд бидэнд тусалцгаая - спортын зөв хэмнэлээр хөдөлж чадна гэдэг үнэхээр сайхан юм.
Шинэ цамхаг "барих" хөдөлгөөнийг дуурайлган хийдэг. Хүүхдүүд суудлаасаа буулгүй амьтдын хөдөлгөөнийг дуурайдаг.
Эхлээд амьтад гинжин хэлхээнд зогсож, бие биедээ тоосго дамжуулж байгаа мэт дүр эсгэдэг. Дараа нь тэд тэдгээрийг буулгаж, хана босгов. Тэгээд алх цохиж байгаа мэт нударгаараа бие бие рүүгээ тогшино. Эцэст нь зураач хүүхдүүд цамхагийн сандлыг өргөж, дахин чимэглэдэг.
Ингээд л (хоолоор). Нэг-хоёр, нэг-хоёр! Шинэ цамхаг бэлэн боллоо.
Баавгай. Бат бөх, унахгүй. Бид үүнд бүх зүйлийг багтааж чадна. Мөн та бидэнтэй хамт амьдарна!

"Терем - теремок"

(дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын чөлөөт цаг)

Зорилго: тоглоомын техникээр дамжуулан биеийн тамирын дасгал хийх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

боловсролын: дасгалхүүхдүүд дөрвөн хөлөөрөө мөлхөж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, хоёр гараараа бөмбөг өнхрүүлдэг;

хөгжиж байна : тоглоом, дасгалын тусламжтайгаар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын: гүйцэтгэх сонирхол, хүслийг төлөвшүүлэх биеийн тамирын дасгалтоглоомын зургуудаар дамжуулан.

Тоног төхөөрөмж: дөрвөн цагираг (улаан, шар, ногоон, цэнхэр); цагирагны өнгөний дагуу шоо (нэг хүүхдэд 2-3 ширхэг); гурван нуман; хоёр гимнастикийн вандан сандал (өндөр 10-15 см) эсвэл бөмбөрцөг; хүүхдийн тоогоор дунд хэмжээний бөмбөг, хүүхэлдэйн жүжигүлгэрийн дагуу.

Хөдлөх.

Хүүхдүүд хөгжмийн аяны дагуу танхимд орж, таран зогсоно. Танхимыг "Теремок" үлгэрээс сэдэвлэсэн чимэглэлээр чимэглэсэн.

Багш:

Дэлхий дээрх бүх хүмүүс үлгэрт дуртай, насанд хүрэгчид, хүүхдүүд тэдэнд хайртай.

Цэлмэг газар, ойд, тархсан нарсны дор.

Талбайд цамхаг байдаг, намхан ч биш, өндөр ч биш.

Энэ харшид хэн ч амьдардаггүй, хэн ч зуухаа асаадаггүй.

Хаалгыг хэн ч нээгээгүй, харш хоосон байв.

Энд, хээр, талбайн дундуур хулгана гүйж байна ...(Хүүхдүүд жижиг алхмаар танхимд тархай бутархай алхаж, дараа нь хуруугаараа гүйдэг)

Тэр хаалганы дэргэд зогсоод тогшив (хөлөө шалан дээр тогшив)

Илтгэгч: Гэвч хэн ч хариулсангүй, байшин хоосон болсон.

Бяцхан харш руу хулгана орж ирээд том цүнх зогсож байхыг харав.

Мөн түүний доторх үр тариа бүгд холилдсон байдаг.

Тэгээд хулгана үр тариаг ялгахаар шийдэв.

Өөрийнхөө уутны дагуу задлах

Гадна тоглоом "Үр тариа бүр өөрийн уутанд"()

Хүүхдүүд нуман доогуур мөлхөж, нэг нэгээр нь нэг шоо авч, нуман доогуур дахин мөлхөж, шоо дөрвөлжин хэлбэртэй цагираг руу зөөвөрлөнө.

Багш: Нэг өдөр Норушка амьдардаг, тэр ганцаараа жижигхэн байшинд уйдаж байна.

Тэр үед ганцхан мэлхий, харайдаг тахиа, чоно байсан

Би зугаалахаар хээр гарч, амттай мидж хайлаа.

Тэр гайхамшгийг хардаг - задгай талбайд ганцаараа жижигхэн харш.

Дараа нь мэлхий гайхаж, гарч ирээд зогсов.

Тэр хулганыг түүнтэй тоглож, зам дагуу үсрэхийг урив.

"Мэлхий" гадаа тоглоом

“Энд мэлхийнүүд зам дагуу хөлөө сунган үсэрч байна.

(Хоёр хөлөөрөө танхимыг тойрон үсрэх)

Сарвуугаараа даллаж, Ква-ква-ква-ква, бид бүгдийг хэлэх болно!

(хавар, гар барих)

Бид эргэх болно (бид эргэх болно)

Гулгамтгай нуруугаа нугалж үзье (араагаа дугуй болго)

Хөлөө дэвсье (бөглөө)

Сарвуу, гараа алгадацгаая (алга таших)

Дөрвөн хөлөөрөө мөлхье (танхимаар мөлхөх)

Дээш гарч намаг дундуур алхцгаая.

Бяцхан мэлхий, овсгоотой хүүхдүүд довтолгооноос довтолгоон руу үсэрч байна (хүүхдүүд цагирагнаас цагираг руу үсэрдэг).

Багш: Урт чихт Гүйгч туулай ойгоос давхиж гарч ирэв.

Тэр чамтай найз болохыг хүсч байна, бид түүнийг оруулах уу?

Тэр үнэхээр дасгал хийж, бүх зүйлийг хуваарийн дагуу хийх дуртай.

"Туулай" биеийн тамирын дасгал.

Ойд үсрэх, үсрэх

Туулай бол саарал бөмбөг юм. Хоёр хөл дээрээ байрандаа үсрэх.

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх Урагш - арагшаа.

Бяцхан туулай хожуул дээр зогсож байв.

Би бүгдийг дарааллаар нь барьсан,

Цэнэглэж эхэлсэн. О.С.

Нэг удаа! Бүгд байрандаа алхдаг. Газар дээрээ алхаж байна.

Хоёр! Тэд хамтдаа гараа даллана. "Хайч".

Гурав! Тэд хамтдаа суугаад бослоо. Суу, бос.

Бүгд чихнийхээ ард маажиж байв. Чихний ард маажих.

Тэд "дөрөв"-д хүрэв.

Тав! Тэд тонгойж, бөхийлгөсөн.

Зургаа! Бүгд дахин дараалан зогсов. О.С.

Тэд баг шиг алхсан. Газар дээрээ алхаж байна.

Багш: Амьтад амьдарч, дуу дуулж, бүжиглэж эхлэв.

Ойгоос нэг үнэг зальтай нүдээ нарийсган гарч ирэв.

Зальтай үнэг мөнгө хайж байна.

"Үнэг" бүтээлч ноорог.

Үнэг нь хурц хамартай

Үнэг ямар хамартай болохыг харуул.

Тэр бутлаг сүүлтэй

Улаан үнэгний үслэг цув,

Үгээр илэрхийлэхийн аргагүй гоо үзэсгэлэн.

Төсөөллийн сүүл, хажуу, цээжийг цус харвах.

Үнэг шувуутайгаа алхаж байна,

Тэр өтгөн үслэг дээлийг илбэв.

Сүр жавхлантай алхаж, сүүл рүүгээ аажмаар эргэж харангаа.

Би шувууны анчин!

Би тахиа барих мэргэжилтэн!

Чамайг хармагцаа би сэмхэн гүйнэ

Чимээгүйхэн гүйнэ.

Тэгээд би чимээгүйхэн нуугдах болно.

Суух.

Дараа нь би үсэрч, шүүрч авах болно,

Би үүнийг хүүхдүүдийн нүхэнд аваачина.

Үсэрч, тахиагаа "барьж" зугт.

Багш: Волчок торхоо наранд дулаацуулахаар ойгоос гарч ирэв.

Тоглох дуртай, хүүхдүүдийг гүйцэх дуртай

"Би гүйцэх болно" гадаа тоглоом

Хүүхдүүд үүдний танхимд тарж гүйж, чонын "Би гүйцэх болно" гэсэн дохиогоор зугтаж, 10-15 см өндөрт зогсдог..

Багш: Мишка Косолапи гарч ирээд сарвуугаараа толгойны ар талыг маажив.

"Ямар гайхамшиг вэ - жижигхэн харш, талбай дээр ганцаараа зогсож байна.

Амьтад та нар намайг оруулах болно.

Нэг - ядаж хашгирч, уйтгартай байна; чи юу ч хэлсэн бай!

Би чамтай сайн хөрш байх болно, оройн хоолонд зөгийн бал авчрах болно.

Би ой руу явж, мод хагалах дуртай."

Хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг - "мод цавчих", дараа нь бөмбөг аваад танхимыг хоёр гараараа янз бүрийн чиглэлд эргэлдүүлж, дараа нь нэг газар байрлуул - "түлээ овоолно".

Багш: амьтад хамтдаа амьдарч эхлэв

Орой нь цамхагийг тойрон бүжиглэх нь хөгжилтэй байдаг.

Оросын ардын хөгжимд зориулсан дугуй бүжиг:

« Талбайд теремок байна, тэремок байна

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш, өндөр ч биш

Та энд хөгжилдөхгүйгээр амьдарч чадахгүй

Найзууд нь харшид амьдардаг! (ерөнхий бүжиг)

Багш: Тэд чамд үлгэр үзүүлсэн, бид бүгд энд хамт тоглосон. Гэхдээ тоглоом дууслаа, бид бүлэг рүү явах цаг боллоо.

Хүүхдүүд орос ардын аялгууны хөгжмөөр танхимаас гарна.


Биеийн тамир"Теремок"

бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан

Зорилтот : Хүүхдүүдийг дууд эерэг сэтгэл хөдлөл, тоглоомын үйл ажиллагаагаар дамжуулан хүүхдүүдэд баяр баясгаланг авчрах.

Даалгаврууд :

1. Хадгалах, бэхжүүлэх биеийн болон сэтгэцийн эрүүл мэнд

сурагчид зуны улирал.

2.Хөдөлгөөн, ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

3. Бие биедээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил : Унших r.n.s., гадаа тоглоом сурах, хөгжүүлэх дасгалууд, хөдөлгөөний үндсэн төрлүүд.

Жич: Хүүхдүүд цамхагт амьтдын дүрд тоглодог ахлах бүлэг.

Тоног төхөөрөмж: цамхаг, хожуул 4ш, нум 2ш, хавиргатай зам, “овойлт” 4ш, муурны баг, олс, сагс 2ш, зараа, хэрэм тоглоом, боргоцой, хуурамч мөөг, хүүхдийн тоогоор цэцэг.

ЦАРВАЛТ:

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, өнөөдөр би та бүхнийг үлгэрт зочлохыг урьж байна.

Чи надтай хамт ирмээр байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хоёулаа цуглацгаая найзуудаа

Замд гарах цаг боллоо!

Үлгэр, бидэнд хаалгыг нээ.

Тэгээд манай залуусыг оруулаарай.

Гэхдээ бид үлгэрт орохын тулд хэд хэдэн даалгаврыг биелүүлэх хэрэгтэй.

Чи бэлэн?

Хүүхдүүд : Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хоёулаа дараалан жагсаж, зам дагуу алхцгаая.

Бид алхаж байна, бид алхаж байна

Яг зам дагуу

Бид үүнийг сайн өсгөдөг

Илүү өндөр, өндөр хөл! (бие биенийхээ араас алхах)

Замд хожуул байна,

Бид тэднийг тойрон гарах хэрэгтэй. (объектуудын хооронд могой шиг алхах)

Энд бас нэг саад байна

Бид ч гэсэн үүнийг даван туулах хэрэгтэй (дөрвөн хөлөөрөө нуман доогуур мөлхөх)

Хурдлаарай, хурдан мөлхөөрэй

Мөн замаа бүү эргүүл.

Бидний замд гүүр байна,

Одоо үүнийг даван туулж үзье.

Бөмбөлөг давж гарцгаая,

Жижиг байшин руу явцгаая . ("овойлт" дээгүүр алхах)

Энд бид үлгэрт байна.

Талбайд цамхаг бий,

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш

Өө, ямар сайхан юм бэ!

Тэнд хэн амьдардаг, ойлгохгүй байна уу?

Багш хүүхдүүдтэй хамт:

Хулгана хөгжим рүү гүйнэ

Хулгана : Би бол бяцхан хулгана. Би өглөөжин тариа түүж, талбайг тойрон гүйж, уйдсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хулгана, бид таныг уйдахыг зөвшөөрөхгүй, гэхдээ бид таныг "Муур ба хулгана" тоглоом тоглохыг урьж байна.

(хулгана тоолох шүлэгтэй муурыг сонгодог)

"Муур ба хулгана" тоглоом тоглогддог

Тоглоомын явц:хүүхдүүд дугуйлан бүжиглэдэг, муур тойрог дээр суудаг (тэр унтаж байна).

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, дараахь үгсийг хэлдэг.

Хулганууд дугуйлан бүжиглэдэг
Саравчны доор муур нойрмоглож байна.
Чимээгүй, хулгана, битгий чимээ гарга,
Васка муурыг бүү сэрээ!
Васка муур сэрэх болно -
Бидний дугуй бүжиг тасрах болно!

үед Сүүлчийн үгсийг хэлсний дараа муур суниаж, нүдээ нээж, "мяав" гэж хашгирч, хулганыг хөөж эхэлдэг. Баригдсан оролцогч муур болж, тоглоом дахин эхэлнэ. (тоглоом 2 удаа давтагдана)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бяцхан хулгана, бид чамайг инээлгэсэн үү?

М ышка : Тиймээ. Баярлалаа залуусаа, гэхдээ би харш руугаа буцах цаг боллоо. Баяртай. (хулгана ордогтеремок)

Хүүхдүүд: Баяртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, жижигхэн байшинд өөр хэн амьдардагийг асууя.

Терем-теремок, цамхагт хэн амьдардаг вэ?

Мэлхий хөгжим рүү үсэрч байна

Мэлхий : Би мэлхий мэлхий. Би өнөөдөр өглөөжин намаг тойрон харайж, шумуул, дунд шувуу барьж авлаа. Маш их ядарсан, надтай тогло.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мэлхий-ваа, бид мэдээж тоглох болно! Бид хамгийн их мэлхийн тоглоом мэддэг. Үүнийг хийхийн тулд бид намаг хийх хэрэгтэй.

(Бид олсоор тойрог хийдэг, түүнийг тойрон хүүхдүүд зогсож байна)

Зам дагуух мэлхий энд байна

Тэд хөлөө сунгаж үсэрдэг.

Ква-ква-ква-ква,

Тэд хөлөө сунган үсэрдэг (Хоёр хөл дээрээ үсэрч урагшлах)

Шалбагнаас овоо хүртэл,

Тийм ээ, дундах руу үсрээрэй! (Тойрог руу үсрэх, гарах)

Ква-ква-ква-ква

Ингээд тоглоом дууслаа. (дшоох).

"Мэлхий" гадаа тоглоомыг 1-2 удаа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мэлхий, чи бидэнтэй тоглох дуртай юу?

Мэлхий: Баярлалаа хүүхдүүд ээ. Би жижигхэн харшид очоод хэвтээд амарна. Баяртай.

(мэлхий ордогтеремок)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, жижигхэн байшинд өөр хэн амьдардаг вэ? Асуулъя. Терем-теремок, цамхагт хэн амьдардаг вэ?

Теремкагийн хөгжимд бөжин үсрэн гарч ирэв

Бөжин : Би гүйдэг туулай. (уйлах)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Гүйгч туулай чи юундаа уйлаад байгаа юм бэ?

Бөжин: Би яаж уйлдаггүй юм бэ! Миний найзууд өвдсөн: зараа, хэрэм. Би тэдэнд зориулж боргоцой, мөөг цуглуулж, тэднийг эмчлэхийг хүссэн. Нэг уут

урагдаж, амттан нь тараагдсан. (уйлах)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Битгий уйл, зугтсан бөжин, бид чамд туслах болно. Боргоцой, мөөгийг цуглуулж, сагсанд хийцгээе.

Тоглоом тоглож байна "Мөөг, боргоцойг байрлуул"

Хөдлөх: Тоглоом "хэрэм"Тэгээд "зараа". Тэдний хажууд сагс байна,

Боргоцой, мөөг нь сайт дээр тархсан байдаг. Хүүхдүүд ямар ч зүйлийг аваад тохирох сагсанд хийнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Гүйгч бөжин, бид танд тусалсан, амттан цуглуулсан.

Бөжин: Тусалсанд баярлалаа. (туулай зугтав)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, жижиг байшинд очоод өөр хэн амьдардагийг асууцгаая? Терем-теремок, цамхагт хэн амьдардаг вэ?

Хөгжмийн аясаар хөлөөс хөл хүртэл гүйсээр гарч ирдэг баавгай .

Баавгай: Би болхи баавгай. Би том, хүчтэй, эрүүл байна. Би хэзээ ч өвддөггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Баавгай аа, манай хүүхдүүд ч гэсэн биеийн тамирын дасгал хийдэг, биеийн тамирын дасгал хийдэг, гадаа тоглоом тоглодог болохоор чийрэг, хурдан, авхаалжтай байдаг.

Баавгай: Надтай тоглох уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Тоглоом тоглож байна "Гурван баавгай"

Явц:Багш хөдөлгөөнийг харуулж, текстийг дууддаг, хүүхдүүд хөдөлгөөнийг давтдаг.

Гурван баавгай гэр лүүгээ алхаж байв. (Газар дээрээ жагсаж байна)

Аав том, том байсан (Гараа дээш өргөх)

Ээжээ жаахан богино, (Цээжний түвшинд гараа урагш сунгана)

Тэгээд миний хүү дөнгөж жаахан хүүхэд. (Бүсэн дээрээ гараа тавь)

Тэр маш жижигхэн байсан , (хөхөх)

Тэгээд тэр цэцэгтэй алхав . (газар дээр нь жагсах)

Амьсгалын дасгал "Цэцэг дээр үлээх" (2 удаа)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Баавгай, чи манай хүүхдүүд ямар анхааралтай, авхаалжтай болохыг харж байна.

Баавгай: Баярлалаа. Сайн байна залуусаа!

Хөөе, бяцхан амьтад, гарч ирээд хүүхдүүдэд амттан бэлэглээрэй!

(Бүх амьтад цамхагаас гарч ирдэг)

Манайхаас амттанг хүлээн авна уу.

Хүүхдүүд: Баярлалаа!

(амьтад баяртай гэж хэлээд цамхаг руу явна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, бид бага зэрэг тэнүүчилсэн,

Бид аль хэдийн бүх амьтдад очиж үзсэн.

Залуус аа, явах цаг боллоо,

Зочидтойгоо баяртай гэж хэлцгээе.